شهر جدید ایوانکی؛

شهر جدید ایوانکی با هدف ساماندهی مشکلات ناشی از سر ریز جمعیت حوزه شهری شرق تهران و همچنین اسکان شاغلین شهرک های صنعتی فعال اطراف از جمله (پایتخت – عباس آباد – ایوانکی – خوارزمی – پیشوا – جنت آباد – فجر – گرمسار) که بالغ بر 100 هزار نفر نیروی کارگری درآن مشغول به کار می باشند مورد نظر قرار گرفت تا از حجم ترافیک و تردد به پایتخت کاسته شود و کمک شایانی به منظور پرداخت هزینه های اجاره و …. صورت پذیرد.
این در حالیست که با انجام مطالعات بعمل آمده در آینده خط جدید مترو از مجاورت این شهر عبور خواهد کرد. لازم به ذکر است وجود و تراکم شهرک های صنعتی باعت شده است از این منطقه به عنوان بزرگترین بخش صنعتی کشور یاد کنند.

این شهر جدید در غربی ترین نقطه استان سمنان و در 26 کیلومتری حوزه شرق تهران در محور مواصلاتی تهران – مشهد و در مجاورت شهر قدیم ایوانکی می باشد . وسعت اراضی شهر جدید ایوانکی 3100 هکتار بوده که بدون معارض دارای سند مالکیت می باشد که 671 هکتار آن در طرح جامع و تفصیلی لحاظ شده است. از ویژگی های شهر جدید ایوانکی دسترسی به حوزه شمالی کشور از محور آبسرد می باشد که به ذم خود دارای اهمیت است.

شایان ذکر است شرکت عمران شهر جدید ایوانکی با تصویب هیات وزیران و تائید شورای نگهبان در تاریخ 1398/11/27 با شماره ثبت 111 تاسیس گردید و از تاریخ 1399/01/01 فعالیت خود را آغاز کرد .